
Nu är de på gång, de båda böckerna om Bureå del 1 och 2 !
Böckerna om Bureå skildrar Bureås utveckling genom tiderna, från den allra första början för tusentals år sedan till nutid och små blickar in i framtiden. Berättelser, fakta och fotografier gör historien levande och lättillgänglig för dig oavsett om du är inflyttad eller om du har bott här hela ditt liv.
I Bureå, del 1, Bönder, arbetare och pendlare, får du på 336 sidor, följa Bureås utveckling från en samlingsplats för jägarfolk fram till idag. Vi berättar om bebyggelsens utveckling, cykelns betydelse för kvinnor, om gästgiveriet, bank och post, alla dessa butiker och mycket annat.I Bureå, del 2, Arbete, skola och fritid, hela 416 sidor, skildas sågverkets och fabrikens betydelse för Bureå samhälle, invånare och andra verksamheter. Vi berättar om Bureå kommun, hälsovård, kyrkor, fiske, fritid, föreningar nöjen mm och boken avslutas med en rad intressanta profiler som haft anknytning till Bureå.
Böckerna kommer från och med måndag den 1 juni att finnas att köpa på Café Träffpunkten, Norra Ågatan 1, öppet mån-fredag, 09.00 – 15.00. samt på Tempo, Jägargatan 1. (OBS – Endast betalning med Swish !)
Vill du i stället att böckerna ska skickas med post, kan du förhandsbeställa böckerna här nedan.
Då tillkommer en kostnad för del 1, postens blå påse M, 75 kr/bok, respektive för del 2, blå påse L, 105 kr/bok.
Din beställning kommer att levereras så snart böckerna kommer från tryckeriet omkring den 25 maj !
